Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu

 

Studenci Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu serdecznie zapraszają na specjalnie przygotowane atrakcje o państwach azjatyckich! Przygotowaliśmy dla Was także stoisko na którym będziecie mieć okazję przymierzyć azjatyckie stroje, wylosować wróżbę omikuji i porozmawiać z nami o Studiach Azjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ powstał w 2000 roku i od tamtego czasu promuje badania nad Azją w Polsce. Kierunek Studia Azjatyckie został nagrodzony w 2016 roku tytułem "Studia z Przyszłością". Instytut oferuje szeroki zakres przedmiotów o krajach azjatyckich i wciąż się rozwija. Jesteście ciekawi, o czym się uczymy i czy warto u nas studiować? Zapraszamy na prelekcje i stoisko IBiDW UJ!

 

Festiwale, święta, obchody – w dużym stopniu z nich słynie Japonia. Szacuje się, że rocznie ma miejsce ok. 200.000 różnych wydarzeń! Ich zróżnicowanie sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Zaczynając od festiwali religijnych, przez szkolne, skupiające się na ogniu, śniegu czy płaczących dzieciach. Podczas prelekcji przyjrzymy się najbardziej widowiskowym, tradycyjnym i zabawnym wydarzeniom w Japonii.

 

Kolonizacja japońska, a kolonizacja europejska. Podobieństwa oraz różnice na przykładach

Porównanie kolonializmu europejskiego i japońskiego. Przykłady: kolonizacja belgijskiego Konga, brytyjskiej Kenii, japońskiego Hokkaido oraz japońskiej Korei. Podobieństwa i różnice, narodziny ruchów abolicjonistycznych, neokolonializm. Uwaga na dosyć mocne zdjęcia i opisy!

 

Koreańskie kryminały warte obejrzenia

Jeśli lubicie oglądać kryminały, a nigdy nie widzieliście koreańskich - ten panel jest właśnie dla was! Opiszemy najlepsze serie i filmy, które powstały w ostatnich latach.

 

Warsztaty języka hindi

Być może na pierwszy rzut oka nie jest to pierwsza rzecz kojarząca się z realiami konwentu, ale czy to kiedyś stanowiło problem? Znasz filmy Bollywood? Chcesz spróbować swoich sił w mówieniu niczym aktorzy i aktorki rodem z Indii? Zapraszamy na warsztaty, na których z pewnością nie będziecie się nudzić! Dwójka zapalonych miłośników przeprowadzi Was przez trudy języka hindi w czasie mierzonym piosenkami w deszczu.

 

Piękni, naostrzeni, śmiertelnie niebezpieczni – słów kilka o grze Touken Ranbu

Japonia potrafi nas zauroczyć wieloma rzeczami… Czasami są to piękni chłopcy z mang i anime. Innym razem nie możemy się oderwać od świetnych gier video twórców z Kraju Kwitnącej Wiśni, a japoński oręż potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagających koneserów broni. Jednak co się stanie jeśli połączymy wszystkie te rzeczy w celu stworzenia wciągającej gry, która równocześnie będzie nas niecnie edukować? Nie musicie sobie tego nawet wyobrażać, ponieważ takie cudo już istnieje! Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o pięknych mężczyznach, przepraszam, mężczyznach w grze Touken Ranbu – serdecznie zapraszam!

 

 

Atak kolorów, kakofonia dźwięków – krótko o japońskim przemyśle muzycznym

The Gazette, Kyary Pamyu Pamyu, Baby Metal, An Café, Morning Musume… Przemysł muzyczny fascynuje, szokuje i wzbudza mieszane reakcje. Jedni go kochają, inni reagują niedowierzaniem i konsternacją. Mocny makijaż, dziwne stroje, nie całkiem zrozumiałe teksty odrzucają część osób. Jeśli jednak japońska scena muzyczna wzbudza w Was zainteresowanie i chcielibyście się czegoś o niej dowiedzieć – serdecznie zapraszam!

 

 

 

 

Warsztaty k-pop dance

Czy kiedykolwiek myśleliście o tym by spróbować swoich sił w tańcu k-pop? Czy przeszło Wam kiedyś przez myśl “Woooowwww, chcę to umieć!”, ale z różnych przyczyn nie udało się Wam nauczyć wymarzonego układu? Niezależnie od odpowiedzi, studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego z chęcią Was nauczą układów i do tych popularnych grup, jak i mniej znanych. Zagwarantujemy Wam świetną zabawę i miłą atmosferę w rytmach koreańskiej muzyki, która jest już znana na całym świecie. Wystarczy tylko odrobina chęci, dobre buty, wygodny strój i do dzieła!

 

 

Tematy tabu w Korei

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/łaś się o czym się nie mówi w Korei Południowej? Jakie tematy są niewygodne, zakazane, taboo? Przyjdź, a opowiemy Ci o tym, o czym się nie opowiada. Tolerancyjność i otwarty umysł zalecany!

 

 

Jedzenie w popkulturze Korei

Co lubią jeść Koreańczycy?Omówienie roli jaką odgrywa dziś jedzenie w popkulturze Korei.

 

Indyjski Batman? słów kilka o komiksie indyjskim

Czy kraj powszechnie kojarzony ze wspaniałymi pałacami, pięknymi kolorowymi strojami i duchowością może być domem dla nieustraszonych bohaterów komiksów? Jak najbardziej! Zapraszamy do przeżycia z nami przygody w Indiach! Podczas prelekcji powiemy kilka słów o kulturze tego państwa, a także przywołamy wiele fantastycznych postaci i porównamy je z bohaterami znanymi w naszej kulturze.

 

 

Reklamy Korei i Japonii - mądre inaczej

Całe dzieciństwo chcąc obejrzeć bajkę, najpierw musiałeś obejrzeć cztery reklamy leków na ból głowy i trzy, które proponowały ci niezwykle korzystną pożyczkę gotówkową. Okazuje się, że reklamy nie muszą wyglądać tak standardowo, a nawet mogą zaskoczyć. Jednak, żeby tego doświadczyć, najlepiej odsunąć od siebie polską telewizję i udać się na Daleki Wschód. Na naszym panelu chcemy pokazać cechy charakterystyczne reklam Korei i Japonii, które odróżniają je od naszej szarej, polskiej rzeczywistości reklamowej. Podczas prelekcji zaprezentujemy również subiektywną listę najbardziej niekonwencjonalnych i przyciągających wzrok reklam z tych krajów.

 

 

Walczący jak mnich buddyjski. Filozofia i technika z klasztoru Shorinji

Skąd się pojawił ruch Shorinji w japońskim buddyzmie i co on ma wspólnego z chińskimi mnichami Shaolin? Czym jest dojo i jakie są zasady zachowania się w nim? Po co trenujemy techniki walki? Dlaczego wychowanie fizyczne i duchowe muszą być równo rozwinięte? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz podczas panelu "Walczący jak mnich buddyjski. Technika i filozofia klasztoru Shorinji".

 

 

Fenomen łyżwiarstwa figurowego w Azji w kontekście popkultury

Tematem przewodnim panelu będzie fenomen łyżwiarstwa figurowego w Azji i dominacji Azjatów w tejże dyscyplinie sportu. Dowiemy się kim jest jedna z najbardziej wpływowych kobiet w Korei, jak wybuchła internetowa wojna koreańsko-rosyjska i czemu to właśnie w Korei odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie. Odpowiemy sobie również na inne pytania - na czyją cześć odbywają się parady w Japonii i kogo nie chcą opuścić kamery nawet na jeden krok. Kogo w 2014 skrytykował rząd japoński oraz o fenomenie anime Yuri on Ice na całym świecie, wraz z analizą zastanej tam rzeczywistości. Będzie również mowa o przenikaniu azjatyckiej popkultury do łyżwiarstwa i ich wzajemnym oddziaływaniu, więc jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na powyższe i inne pytania, serdecznie zapraszam!

 

 

Szkółka języka chińskiego

Czy kiedykolwiek chcieliście się nauczyć najpopularniejszego języka na świecie? Pewnie tak, ale wydawało się wam, że to angielski. Zapraszam na szkółkę języka chińskiego, na której nauczymy się razem kilku wyrażeń i dowiemy się czym jest mandaryński, a czym kantoński i jak poprawnie zamówić miskę ryżu, czy kaczkę po pekińsku

PS. Ostrzegam, że i tak się znajdzie jakiś mały chińczyk, który mówi lepiej niż wy się kiedykolwiek nauczycie...

 

 

Rozważania o Ostatnim Samuraju

O „Ostatnim samuraju” słyszał chyba każdy z nas. Historia kapitana Algrena, jego pobytu w Japonii i życiu wśród samurajów poruszyła ludzi na całym świecie, w końcu to opowieść o lojalności, honorze, poświęceniu i odwadze… No właśnie, czy aby na pewno? Jak bardzo ten film mija się z prawdą? Czy rzeczywistość czasem nie została przysłonięta przez fikcję i stereotypy? Jak w końcu można „Ostatniego samuraja” zinterpretować? Na te i na wiele innych pytań dotyczących filmu Edwarda Zwicka odpowiem podczas mojej prelekcji. Zapraszam serdecznie!

 

Szkółka języka japońskiego 

Zapraszamy na lekcję języka japońskiego. Nareszcie poznasz różnicę między japońskimi sylabariuszami a znakami kanji. Przedstawienie się nie będzie Ci już spędzało snu z powiek, zapytasz o drogę czy też ile będą kosztowały twoje zakupy. Będziesz w stanie rozpoznać najpopularniejsze zwroty dźwiękonaśladowcze w swoich ulubionych seriach anime czy mangach. Zachęcamy do udziału w prelekcji - może Ty również złapiesz japońskiego bakcyla i w przyszłości przeczytasz mangę w oryginale.

 

Wyspy zwierząt w Japonii

Ōkunoshima - wyspa królików, Aoshima - wyspa kotów, Miyajima - wyspa jeleni. Jak to się stało, że na tych wyspach znajduje się tyle zwierząt jednego gatunku? Przypadek, przygotowania do wojny czy ingerencja człowieka? Ten panel przybliży historię tego fenomenu.