III Najemny Oddział Piechoty Japońskiej

WYSTAWA

 

Wystawa ceramiki, broni i przedmiotów codziennego użytku. Prezentowane przedmioty zostały w większości wytworzone ręcznie i są w pełni użytkowe.

 

SOBOTA

10:00 Wprowadzenie do rekonstrukcji historycznej
Co znaczy rekonstrukcja, czym są larpy? Czy odgrywanie postaci jest takie trudne? Postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań dyskutując o tym jak te dwa pozornie podobne tematy są różne od siebie. A wybór między nimi nie będzie dla was juz dłużej tylko: Albo jedno, albo drugie. A przy okazji poznacie czym jest nasz Oddział.

11:00 Historia ubioru i tkanin Japońskich
Celem niniejszej prelekcji jest przedstawienie szczególnej formy sztuki użytkowej, jaką jest ubiór w czasach średniowiecznej Japonii. Wyjątkowość tej sztuki można rozpatrywać w wielu aspektach. Przede wszystkim sam sposób tworzenia tkanin, później szycia z nich strojów, ich bogactwo i precyzja zasługują na szczególną uwagę. Niektóre z technik tworzenia tkanin oraz ich zdobienia, opisane w niniejszej prelekcji, sklasyfikowano i objęto ochroną UNESCO jako Niematerialne Zabytki Kultury Japonii, dzięki czemu owa sztuka rzemieślnicza rozwija się również współcześnie.

13:00 Zbroja japońska
Średniowiecze w Japonii nie odbiegało od Europejskiego pod względem zawansowania technicznego, wykorzystywanych materiałów i przede wszystkim ilości prowadzonych wojen. Jednak pomimo identycznego przeznaczenia znaczna izolacja i różnica kulturowa sprawiły, że zbroje japońskie są jedyne w swoim rodzaju.

14:00 Miecz japoński
Miecz Japoński – katana – jest symbolem samuraja, jego duszą. Poznaj jego historię, sposób powstawania i ewolucję na przestrzeni dziejów.

15:00 Struktura społeczna w feudalnej Japonii
Omówienie struktury społecznej w średniowiecznej japońskiej Japonii. Przedstawienie warstw społecznych, zależności miedzy nimi i porównanie ze strukturą istniejącą w Europie
Pokaz na scenie głównej

16:00 Pokaz mody okresu Azuchi-Momoyama
Przedstawienie w jaki sposób ubierali się mężczyźni i kobiety w okresie średniowiecznej Japonii. Co było charakterystycznymi elementami stroju, jak się one zmieniały w zależności od warstwy społecznej do której się należało i aktualnej okazji.

16.20 Pokaz Tameshigiri
Nowo wykuty miecz musiał zostać przetestowany. Dawniej test wykonywano przecinając ciała skazanych na śmierć przestępców lub jeńców wojennych. Obecnie ich rolę zastąpiły maty ze słomy ryżowej nasączone wodą, tak aby ich gęstość przypominała gęstość ciała ludzkiego

16.40 Pokaz Tamashiwari
Dziś, chcąc sprawdzić swoją siłę, wojownicy amatorzy nie muszą specjalnie się napracować. W pierwszym lepszym barze stoi boxer w którego można „przywalić z całej pety” a on pokarze wynik na odpowiedniej skali. A jak radzono sobie dawniej? Otóż gołymi rękami, stopami a nawet głową rozbijano deski i kamienie. Adept japońskich sztuk walki w trakcie pokazu pokarze wam czym jest siła eksplozywna, jak ją wygenerować oraz pokarze wytrzymałość ludzkiego ciała.

17:00 Walka zbrojna
Pokaz pełnokontaktowej walki zbrojnej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Walka nie jest udawana, a wykorzystane broń i zbroje japońskie są w pełni funkcjonalne.

NIEDZIELA

10.00 Warsztaty kumihimo
Sznury i taśmy są znane i używane od początku istnienia ludzkości. Chodź głowiny cel ich tworzenia jest utylitarny, to odpowiednio wykonane stanowią także dekorację. Sznury kumihimo wykorzystywane były w kostiumach teatralnych, dworskich strojach czy też do obwiązywania pasów obi (obiage ) lub jako taśmy wiązane przy mieczach (sageo) Do wyplecenia szura kumihimo, potrzebny jest warsztat marudai. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach i stworzeniu własnego kumihimo w tradycyjny sposób.

11:00 Warsztaty malowania tuszem „sumi-e”
Sumi-e jest jednym z stylów sztuki japońskiej, nawiązującego do malarstwa oraz kaligrafii. Artysta posługuje się pędzlem i czarnym tuszem, przedstawiając najczęściej typowe dla japońskiej sztuki motywy takie jak: bambus, kwiaty śliwy i wiśni, orchidee, chryzantemy. Jest to doskonałe ćwiczenie relaksacyjne, pobudzający wyobraźnię. Jest to sztuka, która najlepiej ukazuje iż talent nie jest tu najważniejszy, lecz ekspresja, pewność ręki i spokój ducha.

12.00 Turniej walki mieczem (na broń bezpieczną)
Zapraszamy wszystkich do spróbowania sił w walce mieczem. To dyspozycji uczestników oddajemy broń bezpieczną (miecze piankowe), rękawice oraz kaski ochronne. Pojedynki uczestników będą odbywać się w formie turnieju.

13.00 Rzemiosło w Japonii
Japończycy znani są z łączenia rzeczy praktycznych z rzeczami ładnymi. Jednym z najpowszechniej używanych materiałów było drewno. Ta prelekcja przybliży nieco temat przedmiotów codziennego użytku oraz rzemiosła w Japonii.